گل مریم  نماد صداقت و پاکی

چون شب عید بود تصمیم گرفتم به گل فروشی بروم و از حال و هوای گل فروشی ها با خبر شوم. وارد هر گل فروشی که می شدم جمعیت زیادی ایستاده بودند تا بتوانند گل بخرند. بعد از گذشتن از چند گل فروشی تصمیم گرفتم به گل فروشی بروم که تنوع گل های بیشتری دارد. چند دقیقه ای با گل فروش که مرد میانسال مهربانی بود گپ و گفتگو کردم . مشخص بود حال و هوای خوبی دارد.  روحیه ی بالایی داشت و بسیار روحیه لطیفی داشت در خصوص خرید گل ها توسط مردم صحبت کردم می گفت خرید مردم دو قسم است تعدادی از آنها گلدان های گل می خرند که بیشتر در آپارتمان ها استفاده دارد و با توجه به موقعیت آپارتمان و توان اقتصادی گل را انتخاب می کنند و تعدادی نیز گل شاخه ای می خرند که بیشتر برای هدیه به دیگران این گل ها را انتخاب می کند. بیشتر مردم ، گل های رز و مریم انتخاب می کنند. تصمیم گرفتم در خصوص گل مریم تحقیق بیشتری انجام دهم.

گل مریم :

گل مریم از دسته گیاهان پیاز دار، چند ساله و از خانواده مارچوبگان است. تا کنون 12 گونه از این گل شناسایی شده و در خوشه‌های دراز تا ارتفاع ۴۵ تا 90 سانتیمتر رشد می‌کند و تولید خوشه‌های معطر و مومی از گل‌های سفید می‌کند که از بخش های پایین به سمت بالا رشد می‌کنند. بر روی هر سنبله میتواند تا 30 عدد گل به شکل شیپوری کوچک با گردن بلند وجود داشته باشد.

گل مریم در بهار، تابستان و پاییز بسته به فصل کاشت آن گل میدهد و در مناطقی که دارای زمستان سرد هستند، پیاز آن را در پاییز از زمین خارج نموده و در انبار خشک نگهداری می‌کنند و دوباره در بهار کشت می‌دهند.

دمای ۱۶ تا ۱۸ درجه سانتی گراد در محیط گلخانه برای نگه داری گل در فصل زمستان ضروری است. در چنین شرایطی بعد از گذشت ۸ هفته شاهد ثمردهی خواهیم بود.

گل مریم نماد چیست:

این گل معطر و زیبا نماد نجابت، پاکی و صداقت در عشق است و اگر آن را به معشوق خود هدیه دهید، به این معناست که به پاکی و نجابت او ایمان دارید.

اصول کاشت و پرورش گل مریم :

خاک

گل مریم برای پرورش به خاک مناسب با زهکشی عالی نیاز دارد و میزان اسیدیته خاک این گیاه باید بین ۶ تا ۷ باشد. برای پرورش از نمونه خاک هایی با بافت سبک استفاده کنید. مخلوط شن می تواند زهکشی مناسبی را برای تکثیر ایجاد کند. توجه داشته باشید که خاک های سنگین دارای شرایط مناسب برای پیاز گل مریم نیستند.

آبیاری

رطوبت لازم برای رشد گل مریم را همواره در نظر داشته باشید. زمانی که خاک خشک می شود، برگ ها به رنگ تیره دیده می شوند. ضمن اینکه گل ها شادابی چندانی ندارند. البته میزان آب دادن به شرایط مختلفی چون وضعیت بارش، نوع آب و هوا و خاک وابسته است. گل مریم به رطوبت حساسیت بالایی دارد. بنابراین از غرقابی کردن این گیاه بپرهیزید. در مناطق گرمسیر مانند خوزستان می توان آبیاری را در فصول گرم هر ۳ تا ۴  روز انجام داد. ضمن اینکه میزان آبیاری را در فصل زمستان و پاییز می توان به یک هفته در میان یا هر ۱۵ روز موکول کرد.

دما

پرورش گل مریم مانند هر گیاه دیگری به شرایط خاصی نیاز دارد. ورم این گل از نظر سرما دچار ضعف است. بهترین کار این است که در فصل زمستان پیاز گل مریم را از خاک بیرون آورده و آن را در محلی گرم مانند انبار نگه داری کرد. اگر دما در فضای اطراف شما در حد ۲۰ تا ۳۰ درجه سانتی گراد می باشد، مطمئن باشید گزینه خوبی برای پرورش پیازها در اختیار دارید. چون این پیازها در این دما به بیشترین رشد خود می رسند. دمای مطلوب و مناسب برای کاشت گل مریم حدود ۱۵٫۵ تا ۲۹٫۵ درجه سانتی گراد است. توجه داشته باشید که حساسیت این گیاه نسبت به سرما باعث عدم تحمل دمای زیر ۱۰ درجه سانتی گراد می شود.

نور

رشد گل مریم مانند آفتابگردان به نور مستقیم نیاز دارد و این گیاه در سایه رشد نخواهد داشت. این گیاه در طی روز باید به اندازه ۶ ساعت از نور بهره مند شود.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *