سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان:
مراجعات قلبی و تنفسی در هوای آلوده اصفهان ۱۷ درصد افزایش یافت

اصفهان- سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان از افزایش ۱۷ درصدی مراجعات شهروندان اصفهانی با علائم قلبی و تنفسی به مراکز درمانی طی یک هفته اخیر خبرداد.

پژمان عقدک اظهار داشت: شمار مراجعات سرپایی شهروندان اصفهانی به بیمارستان‌های تخصصی قلب و عروق و تنفسی طی یک هفته اخیر ۱۷ درصد افزایش یافته است.

وی خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه در حال حاضر در ابتدای فصل سرما قرار داریم قاعدتاً طی هفته‌ها و ماه‌های پیش رو با سردتر شدن هوا وارونگی دما نیز اتفاق خواهد افتاد و آلاینده‌ها در سطح زمین باقی می‌مانند و تراکم و غلظت آلودگی بالا می‌رود و احتمال تکرار این شرایط وجود دارد.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان افزود: مشخصاً اگر سوخت‌های دیگر هم استفاده شود و باعث افزایش میزان آلاینده‌ها خواهد شد؛ از این رو به شهروندان توصیه می‌شود که روزهای آلوده در حد امکان از منزل خارج نشوند و در خانه بمانند و در خانه پنجره‌ها را باز نکنند؛ در داخل خانه تهویه مطبوع را روشن کرده و در غیر این صورت از بخور سرد استفاده کنند که مقداری به تلطیف هوا کمک کند.

توصیه‌های پزشکی برای کاهش اثرات آلودگی هوا بر سلامت

عقدک ادامه داد: شهروندان در شرایط آلودگی هوا مایعات فراوان از جمله آب و شیر و میوه و سبزی خام نیز بیشتر مصرف کنند؛ میوه و سبزی خام به دلیل وجود آنتی اکسیدان‌ها در ترمیم بافت ریه می‌تواند کمک کننده باشد.

وی اضافه کرد: شهروندان اگر به هر علتی مجبور به خروج از منزل شدند از تردد طولانی در سطح شهر پرهیز کنند و درون خودرو شیشه‌ها را بسته نگه‌دارند.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان ابراز داشت: شهروندان لازم است که در شرایط آلودگی از ماسک‌های مخصوص از جمله ماسک N95 و ماسک‌های P1 و P2 استفاده کنند زیرا ماسک‌های معمولی پارچه‌ای و کاغذی هیچ کمکی به پیشگیری از آلاینده‌ها نمی‌کند.

عقدک ادامه داد: اگر شهروندان علائمی پیدا کردند که نشان دهنده تشدید بیماری‌های قلبی و عروقی مانند تنگی نفس، خس خس و درد قفسه سینه بود حتماً با پزشک خود تماس بگیرند ک یا به مراکز درمانی مراجعه کنند.

وی با اشاره به اینکه آلاینده‌ها روی پوست و چشم و حلق و … نیز اثر می‌گذارد که با علائمی چون سوزش چشم و حلق، گلو و خارش و گرفتگی بینی همراه است، اضافه کرد: افراد زمانی که به منزل باز می‌گردند حتماً شست‌وشوی سر و صورت، چشم‌ها و حلق را انجام دهند.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان درخصوص چرایی تعطیل اعلام نشدن مدارس، دانشگاه‌ها و ادارات طی امروز که شاخص هوا همچنان در شرایط ناسالم برای عموم شهروندان قرار دارد، گفت: باید توجه داشت که مرکز بهداشت استان عضوی از کمیته اضطرار آلودگی هوا است درحالی که تصمیم‌گیری به صورت جمعی و کمیته‌ای صورت می‌گیرد.

کلان شهر اصفهان از روز شنبه سیزدهم آبان ماه تا امروز ۱۲ روز پیاپی هوای آلوده تجربه کرده است و شاخص امروز صبح ۱۷۸ AQI ناسالم برای عموم شهروندان ثبت شد./خبرگزاری مهر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *