بیش از ۲۷۰۰ فرآورده گیاهان دارویی در کشور تولید می‌شود

دبیر ستاد توسعه علوم و فناوری گیاهان دارویی و طب سنتی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با اشاره به حضور فعال شرکت‌های حوزه گیاهان دارویی در این زیست‌بوم گفت: اکنون در کشور بیش از ۲۷۰۰ فرآورده مختلف مبتنی بر گیاهان دارویی تولید می‌شود.

به گزارش معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، محمدحسن عصاره در نشست «آشنایی با خدمات برنامه توسعه زیست‌بوم شرکت‌های خلاق و دستگاه‌های اجرایی همکار» ضمن برشمردن ظرفیت‌های این صنعت در کشور، اظهار کرد: سازمان بهداشت جهانی (who) بر سلامت مبتنی بر طب ملل تاکید دارد و با توجه به گسترش روز افزون اقبال عمومی به صنایع و فرآورده‌های سالم مبتنی بر گیاهان دارویی در جهان، صنعت گیاهان دارویی در کشور ما نیز شاهد رشد چشمگیری بوده است. انواع عطرها، اسانس‌ها، فراورده‌های دارویی و ده‌ها محصول مختلف گیاه پایه در این حوزه وجود دارد که تجارتی با گردش مالی چند صد میلیارد دلاری را در سطح جهانی شکل داده و بر اساس پیش‌بینی‌های بانک جهانی، صنایع حوزه گیاهان دارویی در آینده شاهد رشد چند برابری خواهد بود.

وی با یادآوری پتانسیل‌های طبیعی گسترده ایران در بخش گیاهان دارویی افزود: ایران از جمله کانون‌های اصلی گیاهان اندمیک در جهان است، گیاهانی در کشور وجود دارد که مهد سرزمینی آنها ایران است و متاسفانه هنوز به شکل فرآورده خام صادر می‌شود. در برخی موارد ترکیبات گیاهانی که در کشور وجود دارد، به شکل فرآورده ثانویه از خارج از کشور وارد می‌شود، دستگاه‌های مختلفی با این صنعت در ارتباط هستند و ستاد توسعه علوم و فناوری گیاهان دارویی وظیفه هماهنگی بین بخشی را به عنوان یکی از محورهای اصلی فعالیت خود قلمداد می‌کند.

عصاره با اشاره به حضور فعال شرکت‌های فعال در بخش گیاهان دارویی در زیست‌بوم شرکت‌های خلاق افزود: قرار گرفتن این شرکت‌ها در ذیل «صنایع خلاق»، فکری سنجیده بود که علاوه بر ایجاد رونق بیشتر در زیست‌بوم، توانست منشاء خدمات قابل توجهی برای شرکت‌های حوزه گیاهان دارویی باشد.

وی بیان داشت: در سال ۱۳۸۷ نزدیک به ۱۳۴ فرآورده مبتنی بر گیاهان دارویی در کشور وجود داشت و اکنون این آمار به ۲۷۰۰ فرآورده طبیعی و فرآورده طب سنتی رسیده است.

منبع:ایرنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *