کم تحرکی چهارمین عامل مرگ و میر در دنیاست

عضو انجمن پزشکی ورزشی آمریکا(ACSM) گفت: سالانه در دنیا دومیلیون و سیصد هزار نفر به دلیل کم تحرکی فوت می کنند.
به گزارش گیاه نیوز، دکتر محمد علی طبیبی با بیان اینکه در دنیا کسی که زیر 600 قدم راه می رود کم تحرک محسوب می شود و با شیوع کرونا در ایران میانگین راه رفتن به زیر 300 قدم در بین مردم رسیده است گفت: براساس تحقیقات انجام شده در سال دو میلیون و سیصد هزار نفر بر اثر کم تحرکی فوت می کنند.
وی در ادامه با بیان اینکه 30 درصد از افراد کم تحرک به بیماری های قلبی و عروقی دچار می شوند و بیش از چهل درصد از آنان نیز به به دیابت مبتلا می شوند: کم تحرکی باعث پوکی خون، از بین رفتن گلبول های سفید و قرمز می شود، التهاب در بدن، ابتلا به دیابت، خستگی های مزمن، ضعف عضلانی و تحلیل عضلانی را به دنبال دارد که این موارد باعث ایجاد بیماری های مختلفی از جمله بیماری های قلبی عروقی، دیابت و ناتوانی در فرد می شود.
این استاد دانشگاه در ادامه افزود: همه این موارد باعث می شود تا تعداد دفعات مراجعه فرد به بیمارستان افزایش پیدا می کند و مشکلات متعددی برای فرد ایجاد می شود.
محمد علی طبیبی در ادامه یادآور شد: در سال 2018 در کشور آمریکا بیش از 32 میلیارد دلار هزینه افرادی شده است که به دلیل کم تحرکی دچار عدم تعادل شدند و به خاطر زمین خوردگی به بیمارستان مراجعه کردند.
وی در ادامه با بیان اینکه اما نقطه امیدوار کننده این است که هر فردی در هر مرحله از زندگی که باشد با ورزش کردن و فعالیت های پر تحرک جسمانی می تواند دوباره سلامتی خود را به دست بیاورد گفت: بچه های پنج تا هفت سال باید هر روز در طول هفته ورزش کنند، افراد بین 18 الی 64 باید در طول هفته بین 150 الی 300 دقیقه ورزش کنند که این ورزش ها شامل ورزش های هوازی، مقاومتی و ترکیبی داشته باشند و افراد بالای 65 سال نیز باید سه روز در هفته ورزش های تعادلی، هوازی، مقاومتی و ترکیبی انجام دهند که این ورزش ها باید زیر نظر افراد متخصص انجام شود.
رئیس هیئت ورزش بیماران خاص و پیوند کلیه شهرستان اصفهان ادامه داد: براساس مطالعاتی که انجام شده است تحرک داشتن کارکنان و کارمندان در طول ساعت کاری باعث افزایش راندمان و بازده کاری در بین آنان می شود.
محمد علی طبیبی در ادامه یادآور شد: ما برای اینکه یک سبک زندگی مناسب داشته باشیم هم باید فعالیت های جسمی و ذهنی مناسبی همچون یوگا، مدیتیشن و… داشته باشیم و این دو مورد در کنار یکدیگر یک زندگی سالم را برای ما به ارمغان می آورد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *