بیست و چهارمین روز پاییز؛
هوای اصفهان آلوده است

اصفهان- شاخص کیفی هوای کلانشهر اصفهان امروز دوشنبه بیست و چهارم مهرماه با میانگین ۱۳۶ وضعیت ناسالم برای گروه‌های حساس را نشان می‌دهد.‌

به گزارش گیاه نیوز به نقل از خبرگزاری مهر،  شاخص کیفی هوای کلان‌شهر اصفهان بر اساس داده‌های ۱۵ ایستگاه سنجش در ۲۴ ساعت منتهی به ساعت هشت صبح امروز دوشنبه بیست و چهارم مهرماه با میانگین ۱۳۶ وضعیت ناسالم برای گروه‌های حساس را نشان می‌دهد.

بر اساس داده‌های سامانه برخط کنترل کیفیت هوای سازمان محیط‌زیست (منطقه اصفهان) شاخص هوای این کلان‌شهر در ایستگاه پایش خیابان ۲۵ آبان و ورزشگاه میثاق با ۱۳۹، پارک زمزم با ۱۳۶، بزرگراه خرازی با ۱۳۰ و خیابان رودکی با ۱۰۶ AQI در وضعیت نارنجی و ناسالم برای گروه‌های حساس و در سپاهان‌شهر با ۸۴، رهنان با ۹۵ و خیابان میرزا طاهر با ۹۶ AQI قابل قبول است.

امروز شاخص هوا در ایستگاه خیابان احمدآباد با ۱۸۱، میدان انقلاب و خیابان فرشادی با ۱۵۶، زینبیه با ۱۵۳، فیض و کردآباد با ۱۵۹ و بولوار کاوه با ۱۵۸ AQI وضعیت نارنجی و ناسالم برای گروه‌های حساس را نشان می‌دهد.

سه ایستگاه سنجش کیفیت هوا در خیابان استانداری، پروین اعتصامی و دانشگاه صنعتی اصفهان کماکان قطع است.

امروز شاخص هوا در سجزی با ۶۵، شاهین شهر با ۵۵ AQI وضعیت قابل قبول و در قهجاورستان با ۱۸۱ در وضعیت ناسالم برای عموم شهروندان ثبت شد. ایستگاه سنجش آلودگی هوای شهرهای مجاور اصفهان از جمله خمینی شهر، زرین‌شهر، نجف آباد، منطقه صنعتی دولت آباد و کاشان قطع است.

شاخص کیفی هوا از صفر تا ۵۰ هوای پاک، ۵۱ تا ۱۰۰ هوای سالم، ۱۰۱ تا ۱۵۰ ناسالم برای گروه‌های حساس، ۱۵۱ تا ۲۰۰ ناسالم برای عموم، ۲۰۱ تا ۳۰۰ بسیار ناسالم و ۳۰۱ تا ۵۰۰ خطرناک است.

این شاخص بطور معمول برای پنج آلاینده هوا شامل منوکسیدکربن (CO) ، اُزن (O۳)، دی اکسید نیتروژن (NO۲)، دی اکسید گوگرد (SO۲) و ذرات معلق زیر ۲.۵ میکرون (PM۲.۵) اندازه گیری و بطور روزانه در ایستگاه‌های پایش هوا، ثبت می‌شود.

شاخص کیفی هوا ( Air Quality Index ) معیاری است که غلظت ترکیبات مختلف آلاینده موجود در هوا نظیر مونوکسید کربن، دی اکسید گوگرد، ترکیبات نیتروژن دار، اوزون و ذرات معلق ( ذرات کوچک‌تر از ۱۰ میکرومتر و ذرات کوچک‌تر از ۲.۵ میکرومتر) را که دارای حدود مجاز متفاوت با واحدهای مختلف است به یک عدد بدون واحد تبدیل می‌کند و وضعیت آلودگی هوا را نمایش می‌دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *