برنامه جهادی احیای سرزمین، جنگل و مرتع کشور آماده اجراست

رئیس سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور
برنامه جهادی احیای سرزمین، جنگل و مرتع کشور آماده اجراست
معاون وزیر جهاد کشاورزی و رئیس سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور گفت: برنامه جهادی برای احیای سرزمین، جنگل و مرتع کشور در شهریورماه امسال آماده شده اما برای حل مشکلات حوزه منابع طبیعی و محیط زیست به همکاری همه دستگاه‌های مرتبط به‌ویژه مردم نیاز داریم.
عباسعلی نوبخت روز چهارشنبه در چهارمین کنفرانس بین‌المللی و هفتمین کنفرانس ملی صیانت از منابع طبیعی و محیط زیست و پنجمین همایش ملی جنگل در دانشگاه محقق اردبیلی اظهار کرد: امسال ۴۷ بار از وضعیت منابع طبیعی استان‌های مختلف کشور بازدید شده است.
وی با اشاره به این که مشکلات منابع طبیعی فقط در جنگل‌ها خلاصه نمی‌شود بلکه به بیابان‌ها نیز ارتباط دارد ، افزود: اگر مدیریت پایدار جنگل عملیاتی شود، مشکلات طبیعت و مردم رفع خواهد شد ، یکی از طرح‌های مرتبط با این مقوله در ۷۵ لایه مطالعاتی و ۹ لایه کاربردی در ۱۰۴ حوزه آبریز کشور انجام شده اما به دلیل کار سلیقه‌ای، نتیجه‌بخش نبوده است.
معاون وزیر جهاد کشاورزی ادامه داد: از مراتع غنی کشور حدود ۱۲۵ میلیون هکتار در قلمرو فرسایش آبی و ۳۰ میلیون هکتار در قلمروز فرسایش بادی قرار دارد و هنوز برای ۹۰ میلیون هکتار، فعالیت آبخیزداری صورت نگرفته است اما در برنامه‌های هفتم و هشتم توسعه کشور طرح‌ها و برنامه‌های لازم را گنجانده‌ایم تا پرونده آبخیزداری در کشور بسته شود.
نوبخت گفت: اگر مراتع درجه یک به درجه ۲ و مراتع درجه ۲ به درجه سه و در نهایت به بیابان تبدیل شود، جز متخصصان امر کس دیگری متوجه نخواهد شد و به لحاظ حساسیت امر، سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور امسال طرح تحول احیای پوشش گیاهی و تولید علوفه در مراتع را آماده کرده است.
معاون وزیر جهاد کشاورزی و رئیس سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری اضافه کرد: نظام‌نامه توانمندسازی جوامع محلی در حوزه‌های جنگل و مرتع را نیز آماده کرده و در اختیار انجمن صنفی مرتع‌داران قرار داده‌ایم و طرح جهادی مقابله با کانون‌های ریزگرد را نیز برای سه میلیون هکتار و همچنین طرحی برای مقابله با پدیده ال‌نینو فراهم کرده‌ایم.
بادهای ۱۲۰ روزه سیستان و بلوچستان به ۱۸۰ روز افزایش یافت
معاون وزیر جهاد کشاورزی و رئیس سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری گفت: متاسفانه بادهای ۱۲۰ روزه سیستان و بلوچستان به ۱۸۰ روز افزایش یافته است و انسان در معرض این بادها ضربات گرد و غبار و ماسه را بر صورت خود احساس می‌کند و تداوم این روند سبب مهاجرت می‌شود.
نوبخت افزود: این پدیده و افزایش بادها در استان یاد شده، ۱۲ هزار هکتار از منابع طبیعی را در معرض خشکی قرار داده است اما کسی عکس‌العملی نشان نمی‌دهد و البته طرح علاج‌بخشی به منطقه سیستان و بلوچستان را از سال قبل آماده کرده‌ایم و برای مدیریت بهینه دشت قزوین نیز طرح و برنامه داریم.
وی ادامه داد: از سوی دیگر در سطح کشور ۱۰۱ میلیون متقاضی معدن داریم و وقتی در مقابل برخی از آنها با لحاظ شرایط قانونی مقاومت می‌کنیم، می‌گویند سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری مانع‌تراشی می‌کند.
او اظهار کرد: مشکلاتی از این قبیل در حوزه منابع طبیعی و آبخیزداری داریم و اگر مدیریت جامع سرزمینی داشته باشیم، مشکلات قابل حل است و دانشجویان که مدیران آینده کشور خواهند بود باید کلان‌نگر باشند و امور را با برنامه و دید کلی پیش ببرند.
🌲روابط عمومی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان اردبیل 🌲

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *