مصاحبه با دو برادر کارآفرین جوان در عرصه کشت و برداشت گیاهان دارویی با گیاه نیوز
کارآفرینی در حوزه گیاهان دارویی

 کشت و برداشت گیاه استویا(برگ عسلی )در جنوب کشور

 مجتبی قاسم زاده کارآفرین برتر جوان استان فارس ،اهل منطقه فیروزآباد است که توانست برای اولین بار در ایران گیاه دارویی استویا را به میزان شش تن در سال در منطقه فیروز آباد برداشت نماید. مجتبی قاسم‌زاده متولد سال 69 است که با 3 هزار متر زمین اجاره‌ای و 500 هزار تومان در سال 91 کشت گیاهان دارویی را آغاز کرده و امروز به یاری بسیج سازندگی استان فارس کارآفرین برتر و طلایه‌دار اقتصاد مقاومتی در استان فارس شده است.حمایت بسیج سازندگی از پروژه گیاهان دارویی مجتبی و برادرش برای توسعه کار به حامی نیاز داشتند و سپاه با واگذاری 12هکتار زمین به این جوان زمینه توسعه کشت گیاهان دارویی را در شهر فیروزآباد فراهم کرد.  وی رشته مکانیک خوانده بود و پیش از اینکه تصمیم به کشت گیاهان دارویی کند هیچ تجربه کار کشاورزی نداشته است اما در سن 22 سالگی تصمیم می‌گیرد وارد عرصه کارآفرینی شود و کشت گیاهان دارویی را برای این کار انتخاب می‌کند. خوشبختانه ایشان با وجود مشغله های فراوان درخواست مصاحبه با من را پذیرفتند پس از شما می خواهم این مصاحبه خواندنی را از دست ندهید . این مصاحبه قبلا در ماهنامه داروی گیاهی برتر چاپ شده بود و اکنون در پایگاه اطلاع رسانی گیاه نیوز در محضر شما خوبان تقدیم می شود.

  کمی راجع به گیاه استویا صحبت کنید این گیاه موطن اصلیش کجاست ؟چه خواصی دارد؟

گياهي است با برگهاي درشت و پهن دوستدارگرما و رطوبت مناسب ازخانواده گياهان منطقه استوايي گرم و مرطوب ،که موطن اصلی آن کشور پاراگوئه است. دارای برگ های شیرین است که ۲۵۰ تا ۳۰۰ برابر شکر شیرینی دارد.جذب سیستم گوارشی نمی شوند ،مهمترین خاصیت دارویی استویا این است که جایگزین مناسب داروهای شیمیایی برای بیماران دیابتی و افراد چاق محسوب می شود. عصاره‌ی گیاه استویا حاوی ترکیبات بسیار شیرینی است که در عین حال باعث پوسیدگی دندان نمی‌شود. توصیه می‌شود افرادی که فشار خون بالا دارند به جای قند و غذاهایی که با شکر سفید تهیه می‌شود عصاره‌ی استویا مصرف کنند.

چه دلایلی باعث شد که شما گیاه استویا را در منطقه فیروز آباد کشت کنید؟

بخاطر موقعیت جوی مناسب منطقه فیروز آباد که آب و هوایی شبیه به منطقه استوایی دارد علاوه بر رشد در حدود ۱۳۰ سانتی متردر سال ۹۳ که بیشتر از رویش گاه اصلیش رشد داشت وعملکرد تولید این گیاه نیز در سطح زیر کشت با موفقیت کشت و برداشت شد و همچنین یکی از دلایل دیگر فرایند خشک کردن این گیاه بود که با موفقیت انجام شد .

شما چه نوآوری در کشت گیاه دارویی استویا انجام دادید؟

ما از روش سایه خشک برگ های استویا را خشک کردیم که در این روش هم رنگ و هم طعم گیاه حفظ شد و از همه مهم تربا توجه به بحران کم آبی در منطقه فیروز آباد ، از سیستم آبیاری تحت فشار قطره ای استفاده کردیم که خوشبختانه با موفقیت انجام شد و به این نتیجه رسیدیم که کشت این گیاه می تواند جایگزین مناسب کشت های پر مصرف آب باشد.

چه عاملی باعث شد شما به کشت و برداشت گیاهان دارویی جذب شوید؟

علاقه خاصی که به کشت گیاهان دارویی داشتم و اینکه خشکسالی هایی که منطقه ما با آن روبرو بود من را بر آن داشت تا کشاورزی را به سمت گیاهان دارویی سوق بدهم که آب کمتری استفاده شود و گیاهان دارویی در صورت شناخت علمی ،کشت ،توسعه و بهره برداری صحیح می تواند نقش مهمی در سلامت جامعه و اشتغالزایی و صادرات غیر نفتی داشته باشد.

سرمایه اولیه شما برای شروع کار چقدر بود ؟آیا اکنون با ارگان خاصی همکاری می می کنید؟

سرمایه اولیه ما حدودا پانصد هزار تومان بود و اکنون هم با جهاد کشاورزی استان همکاری می کنیم.

آیا تا به امروز در کارتان شکست خورده اید ؟

خیر چون کار ما تحقیقاتی و پژوهشی است پس سعی می کنیم کمترین ریسک را انجام دهیم.

رمز موفقیت خود را در چه عواملی می دانید؟

البته من خودم را هنوز آدم موفق نمی دانم چرا که تا رسیدن به هدف خیلی باید تلاش کنم اما عوامل موفقیت در این سه کلمه خلاصه می شود توکل ،توسل و تلاش

چه پشنهادی برای افراد تازه کاری دارید که علاقمند به کشت و برداشت گیاهان دارویی هستند؟

ممکن است در شروع کار با سختی هایی روبرو شوند هرگز نامید نشوند و به راهشون ادامه بدهند و بدانند با توکل ،توسل و تلاش می توانند بر سختی های کار فائق آیند و حرف آخر…امیدوارم بتوانم به شایستگی به مملکتم خدمت کنم .

تهیه و تنظیم :نرگس عباسیان

 

 

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *