داده‌های ۱۷ ایستگاه سنجش فعال نشان می‌دهد؛
سومین روز پاییز ، هوای قابل قبول اصفهان

اصفهان- شاخص کیفی هوای کلانشهر اصفهان امروز دوشنبه سوم مهرماه با میانگین ۹۸ وضعیت قابل قبول را نشان می‌دهد.‌

 به گزارش گیاه نیوز،  هوای کلان‌شهر اصفهان بر اساس داده‌های ۱۷ ایستگاه سنجش در ۲۴ ساعت منتهی به ساعت هفت صبح امروز دوشنبه سوم مهرماه شاخص کیفی با میانگین ۹۸ وضعیت قابل قبول را نشان می‌دهد.

بر اساس داده‌های سامانه برخط کنترل کیفیت هوای سازمان محیط‌زیست (منطقه اصفهان) شاخص هوای این کلان‌شهر در ایستگاه پایش بزرگراه خرازی و خیابان ۲۵ آبان با ۸۷، خیابان‌های رودکی و استانداری با ۵۶، رهنان با ۷۸، خیابان پروین با ۷۵، دانشگاه صنعتی با ۶۷، خیابان زینبیه با ۹۷، سپاهان‌شهر با ۶۱، خیابان میرزا طاهر با ۹۸ و ولدان (ورزشگاه میثاق) با ۷۴ AQI در وضعیت قابل قبول است.

 شاخص هوای اصفهان در ایستگاه خیابان فرشادی با ۱۲۶، خیابان فیض با ۱۴۰، بولوار کاوه با ۱۰۲، پارک زمزم با ۱۳۴ و میدان انقلاب با ۱۱۴ AQI وضعیت نارنجی و ناسالم برای گروه‌های حساس و در ایستگاه کردآباد با ۱۵۵ AQI قرمز و ناسالم برای عموم شهروندان را نشان می‌دهد.

امروز شاخص هوا در شاهین شهر با ۶۳ AQI در وضعیت قابل قبول و قهجاورستان با ۱۶۶ ناسالم برای عموم شهروندان ثبت شد. ایستگاه سنجش آلودگی هوای شهرهای مجاور اصفهان از جمله مبارکه، سجزی، خمینی شهر، زرین‌شهر، نجف آباد، منطقه صنعتی دولت آباد و کاشان قطع است.

شاخص کیفی هوا از صفر تا ۵۰ هوای پاک، ۵۱ تا ۱۰۰ هوای سالم، ۱۰۱ تا ۱۵۰ ناسالم برای گروه‌های حساس، ۱۵۱ تا ۲۰۰ ناسالم برای عموم، ۲۰۱ تا ۳۰۰ بسیار ناسالم و ۳۰۱ تا ۵۰۰ خطرناک است.

این شاخص بطور معمول برای پنج آلاینده هوا شامل منوکسیدکربن (CO) ، اُزن (O۳)، دی اکسید نیتروژن (NO۲)، دی اکسید گوگرد (SO۲) و ذرات معلق زیر ۲.۵ میکرون (PM۲.۵) اندازه گیری و بطور روزانه در ایستگاه‌های پایش هوا، ثبت می‌شود.

شاخص کیفی هوا ( Air Quality Index ) معیاری است که غلظت ترکیبات مختلف آلاینده موجود در هوا نظیر مونوکسید کربن، دی اکسید گوگرد، ترکیبات نیتروژن دار، اوزون و ذرات معلق ( ذرات کوچک‌تر از ۱۰ میکرومتر و ذرات کوچک‌تر از ۲.۵ میکرومتر) را که دارای حدود مجاز متفاوت با واحدهای مختلف است به یک عدد بدون واحد تبدیل می‌کند و وضعیت آلودگی هوا را نمایش می‌دهد.

فخری زندیان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *