مدیرکل دفتر کنترل سیلاب و آبخوانداری سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور تصریح کرد با اجرای طرح های آبخیزداری و آبخوانداری :
کنترل 800 میلیون متر مکعب از سیلاب ها

تاثیرات طرح های آبخیزداری و آبخوانداری در جنوب غرب کشور

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهادکشاورزی ابوالقاسم حسین پور مدیرکل دفتر کنترل سیلاب و آبخوانداری سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور گفت: طرح های آبخیزداری و آبخوانداری اجرا شده در جنوب غرب کشور با آبگیری بین ۵۰ تا ۱۰۰ درصد ظرفیت خود، بیش از ۸۰۰ میلیون مترمکعب از بارش ها و سیلاب های اخیر را کنترل کردند.

ابوالقاسم حسین پور در خصوص استان هایی که بیشترین آبگیری را طی بارش های اخیر داشته اند افزود: در طی این بارش ها، طرح های آبخیزداری و آبخوانداری در استان های بوشهر، خوزستان، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، لرستان و ایلام بیشترین میزان آبگیری را داشتند.

مدیرکل دفتر کنترل سیلاب و آبخوانداری سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور اضافه کرد: برخی از این طرح ها که عملیات اجرایی آن در سال جاری به اتمام رسیده است، در این مرحله از بارندگی برای اولین بار آبگیری و سرریز شدند.

حسین پور در خصوص نقش موثر طرح ها در کاهش مخاطرات سیل تصریح کرد: طرح های آبخیزداری و آبخوانداری با ظرفیت استحصال ۵۳۰ مترمکعب باران در هکتار در مناطق کوهستانی و ظرفیت نفوذ بیش از ۱۰۰۰ مترمکعب سیلاب در هکتار در مناطق کم شیب و عرصه آبخوان ها، نقش موثری در کاهش مخاطرات سیل و افزایش تغذیه آبخوان های زیرزمینی ایفا می نماید.

حسین پور در پایان با اشاره به پیشرفت مناسب طرح ها و پروژه های در دست اجرا در سطح حوزه های آبخیز کشور، از خاتمه و بهره برداری از بیش ۶۰۰ هزار هکتار عملیات جدید آبخیزداری و آبخوانداری در سطح کشور تا پایان سال جاری خبر داد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *