نحوه کشت تربچه

کاشت و پرورش گیاهان نه تنها روحیه بخش است بلکه می‌تواند برای شما موقعیت خوبی باشد که از سبزیجات تر و تازه و مطمئن استفاده کنید و لذت بیشتری ببرید.

اما پیشنهاد ما برای حالا که نزدیک پاییز است، کشت تربچه است. بنابراین بهتر است همین الان دست به کار شوید و در باغچه خانه و یا حتی گلدان این نوع سبزی را بکارید. 

جالب است بدانید که تربچه به دلیل دوره رشد سریع و فضای کمی که نیاز دارد، انتخاب خوبی برای کاشت حتی در محیط آپارتمان است.

 

روش کاشت تربچه در گلدان

تربچه دوره رشد کوتاهی دارد و در فاصله زمانی 20 تا 30 روز بذر آن سبز خواهد شد و گیاه کوچک و خوشرنگ شما آماده برداشت می‌شود. برای کاشت تربچه در گلدان مراحل زیر را دنبال کنید:

گلدان مورد نظر خود را با خاک مناسب پر کنید. خاک باغچه مخلوط با خاک برگ و ماسه بهترین خاک برای کاشت تربچه است. خاک باید زهکشی خوبی داشته باشد و با کودهای آلی غنی شده باشد. همچنین می‌توانید به جای گلدان از ظروف پلاستیکی موجود در منزل استفاده کنید، فقط کافی است ته آن سوراخی برای خروج آب اضافی ایجاد کنید.

برای پر کردن گلدان به ارتفاع حداقل ۱۵ سانتی‌متر داخل آن خاک بریزید و سطح آن را مرطوب کنید، اضافه کردن مواد مغذی به خاک بهتر است قبل از کاشت بذر انجام شود. زیرا تربچه دوره رشد کوتاهی دارد.

برای اینکه از سبز شدن بذرها مطمئن شوید، پیشنهاد می‌کنم آنها را یک شب بخیسانید. به این منظور بذرها را در یک دستمال یا گونی مرطوب قرار دهید.

بذرهای تربچه را بر روی سطح رویی خاک بکارید و به عمق نروید. می‌توانید بذرها را به آرامی بر روی سطح خاک بپاشید و سپس روی آن را با لایه نازکی از خاک در حد چند میلی‌متر بپوشانید. فاصله بین بذرها را  هم 2 تا 4 سانتیمتر در نظر بگیرید.

گلدان‌ها را به محلی گرم و دور از وزش مستقیم باد منتقل کنید. لازم است بستر کاشت تربچه همواره مرطوب و نه غرقاب نگه داشته شود و حداقل روزی 6 ساعت برابر نور خورشید به گیاه بتابد.

چنانچه رشد تربچه‌ها کند بود، می‌توانید به آن مقداری کمپوست اضافه کنید.

سبزی تربچه خیلی زود رشد می‌کند‌.(بذر تربچه ۴ تا ۷ روز بعد از کاشت سبز می شود) بنابراین بعد از گذشت سه هفته به تربچه‌های خود سر بزنید. زمانی که تربچه‌ها به اندازه مورد نظرتان رسیدند، آن‌ها را برداشت کنید.

گفتنی است که تربچه‌های کوچک‌تر طعم بهتری دارند. همچنین بزرگ شدن زیاد تربچه باعث سفت شدن و آسیب به ریشه گیاه می‌شود.

در حالت معمول باغبان‌ها، هنگامی که قطر تربچه‌ها، به 2/5 سانتیمتر رسید، برداشت را آغاز می‌کنند اما اگر قصد دارید از برخی تربچه‌ها برای تهیه بذر استفاده کنید، باید اجازه دهید گیاه برای مدت بیشتری در خاک باقی بماند.

زینب معصومی، کارشناس ارشد کشاورزی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *