سید محمد موسوی، پژوهشگر طب سنتی :
ترنجبين برای دردهای شکمی نوزادان

بازدیدها: 114

ترنجبين، از داروهای گیاهی است که اعتقادات مختلفی را با  خود در پی داشته است. از جمله سید محمد موسوی، پژوهشگر طب سنتی چنین نظراتی دارد:

ترنجبين مُعرّب تر انگبين است و انگبين در لغت به معنای شيرينی و عسل است.

ترنجبین برای تحکیم استخوان

جالب است بدانید که ترنجبين و بطور کلی انگبين‏ها مواد زیادی را برای تحکیم استخوان‏ها در خود دارند. همچنین مواد حیاتی بسیار مقوی و خوبی را در خود دارند، گزانگبین یعنی گز که الآن بسيار نادر شده است اما سابقاً در اصفهان، از اين ماده مقوی خیلی استفاده می‏کردند و شيرينی معروف گز با آن ساخته می‏شد. گزعلفی نيز از جمله انگبين‏ها است که همراه با شير داغ يک نوشيدنی بسيار مقوی محسوب می‏شود.

اگر بخواهيم از گياه گز برای رفع ضعف و افزايش نيروی جسمانی استفاده کنيم، بايد برای کشت گز برنامه‌ريزی و سرمايه‌گذاری کرد. حاصل آن دارويي نيرو افزاست که شايد بی‌‏نظير باشد.

ترنجبین ملین و مسهل لطیف

ترنجبين داروی مشهوری است که پس از ریختن آن در آب جوش و صاف کردن‌، به نوزاد می‏دادند. این دارو برای نوزاد يک ملين و مسهل لطيف است که خشونت مسهل‏های ديگر را ندارد و برای نوباوه‏گان بسيار مفيد است. اگر داروی ترنجبين در دسترس نبود، داروهايي مانند شيرخشت و بيدخشت هم می‏تواند مورد استفاده قرار گيرد.

باید توجه داشت که مسهل‏های ويژه نوزادان خشن نباشد تا مبادا روده آنها آسيب ببيند.

وقتی روده‌های نوزاد را از همان ابتدا پاک‌سازی کنند، سرماخوردگی در او کم می‏شود برای اینکه متابولیسم بدن يعنی هاضمه و دافعه و نيروی نگهدارنده و نيروی جاذبه در بدن کودک به صورت نرمال در می‏آید و بدن از همان ابتدا در مقابل بیماری‏ها در حد خودش بیمه می‏شود.

همچنین برای سیستم گوارشی بسیار سودمند است.

حتما می‌دانید که مهمترين عضوی که در نوزادان ما عامل ناهنجاری است، دستگاه گوارش و بويژه روده بزرگ است.

ترنجین برای گریه مداوم نوزادان

هنگامی که نوزاد مداوم گريه می‏کند، معمولاً ناراحتی از روده کوچک است که نوزاد را وادار به زور پيچ می‏کند. این در حالی است که ترنجبين به منظور پاکسازی دستگاه گوارش از اخلاط و خونابه‏ های بازمانده از دوران جنينی مانع از دردهای شکمی نوزادان می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.